מסטואידקטומיה

כירורג אף אוזן גרון ראש וצוואר

מאסטואידקטומיה הינו מושג לתיאור ניתוח של עצם המסטואיד המצויה מאחורי האפרכסת, עשויה מתאים רבים בגדלים שונים וקשורה לחלל האוזן התיכונה.

סיבות לביצוע מאסטואידקטומיה:

דלקות כרוניות של האוזן התיכונה ובמסטואיד שלא מגיבות לטיפול שמרני הולם ומספק, דלקות כרוניות של האוזן התיכונה והמסטואיד עם כולסטיאטומה; בסיבוכים של דלקת האוזן התיכונה והמסטואיד; בגידולים שפירים וממאירים של האוזן התיכונה והמסטואיד ואחרים.

הרדמה:

ניתוח זה יעשה בהרדמה כללית עקב מורכבותו, אורכו והרעש הנובע מהקדיחה.

מטרת הניתוח: הרחקת הכולסטיאטומה, שליטה על הזיהום באוזן התיכונה והמסטואיד ושיפור בשמיעה לפי סדר עדיפויות אלו.

הניתוח:

לרוב בגישה מאחורי האפרכסת חושפים את העצם הטמפורלית ומסירים את חללי המסטואיד המעורבים במחלה על ידי קדיחה. גבולות הקדיחה מוכתבים על ידי מספר מבנים הכוללים את גג המסטואיד השותף עם המוח, הסיגמואיד ,(Fascial Nerve) סינוס (חלל תוך מוחי המלא בדם ורידי), העצב השביעי מרכיבי האוזן הפנימית כמו השבלול ותעלות סמיצירקולריות

מספר פרוצדורות כירורגיות הקשורות למסטואיד:

Mastoidectomy Canal Wall Up: מאסטואידקטומיה פשוטה הכוללת קדיחה של כל החללים של המסטואיד תוך שמירה על הדופן האחורית של תעלת השמע החיצונית. זה מצב שמשאיר את ההפרדה בין תעלת השמע החיצונית וחלל המסטואיד (הקדוח).

Mastoidectomy Canal Wall Down: אפשרות נוספת, יותר רדיקלית היא מסטואידקטומיה עם הורדת הקיר האחורי של תעלת השמע החיצונית, ובאופן זה ליצור חלל אחד בין התעלה החיצונית והמסטואיד. זה יאפשר לרופא גישה לחלל המסטואיד דרך התעלה בביקורים במרפאה שלאחר הניתוח, שלא קיים במסטואידקטומיה הרגילה.

Radical Mastoidectomy: זה ניתוח רדיקלי, כשמו, ובו מורידים את הקיר האחורי של תעלת השמע החיצונית, וקודחים את המסטואיד ליצירת חלל גדול אחד. במקרה זה גם שארית התופית ועצמימי השמע יורחקו. כמו כן ביצוע הרחבה ניכרת של תעלת השמע החיצונית.

Atticotomy, Bondy's Operation: הינם ואריאציות ספציפיות של ניתוחי המסטואיד למקרים מאוד מיוחדים

סיבוכים:

באחוז קטן אפשרית החמרה בשמיעה, סחרחורות, טינטון, הישנות תהליך הכולסטיאטומה.

מעקב:

המנותחים שעברו מאסטואידקטומיה יותר רדיקלית אפשר ויזדקקו למעקב תקופתי לניקוי החלל.

לשאלות וקבלת ייעוץ ניתן לפנות באמצעות האתר